Proces certifikacije
Naša certifikaciona tijela izdaju certifikate koji su međunarodno priznati u svim zemljama. Certifikaciona tijela su akreditovana kod Akreditovanih tijela koja su potpisnici evropskih IAF, IAS,UAF.
Klijent se može prijaviti telefonom, doći lično ili se obratiti putem e-mail-a kojim definiše svoju namjeru o certifikaciji. Od klijenta će se zahtjevati da popuni odgovarajuću Prijavu u kojoj navodi obim certifikacije za koju je zainteresovan, standard prema čijim zahtjevima želi certifikaciju i daje osnovne informacije o organizaciji.
Prije prihvatanja certifikacijsko tijelo će preispitati prijavu radi utvrđivanja kompetentnosti za realizaciju zahtjeva klijenta. U toku preispitivanja može se od klijenta zahtjevati da dostavi dodatne informacije radi jednostavnijeg prihvatanja zahtjeva. Klijent će dobiti ponudu. Ukoliko klijent prihvati ponudu pristupa se sklapanju ugovora, koji je osnov saradnje sa klijentom. Ugovor sklapaju ovlašćeno lice klijenta i direktor certifikacijske kuće. Ugovorom se utvrđuju svi bitni elementi poslovnog odnosa, kao što su: cijena, prava i obaveze certifikacijske kuće, prava i obaveze klijenta, uslovi korišćenja certifikacionog znaka i drugo.
Početni certifikacioni audit se sastoji iz dvije faze. U prvoj fazi početnog certifikacionog audita obavlja se pregled dokumentacije klijenta i ocjena razumjevanja zahtjeva standarda, naročito u pogledu identifikacije ključnih performansi ili značajnih aspekata, procesa, ciljeva, rizika i funkcionisanja sistema upravljanja, koja se obavlja na lokaciji klijenta. Ukoliko se zaključi da klijent ispunjava propisane zahtjeve, može se preći u drugu fazu početnog certifikacionog audita.
Kada su procesi i sistemi spremni za certifikaciju, sledeći korak je podnošenje zahtjeva za certifikaciju odgovarajućem certifikacionom tijelu koje ima Akreditaciju za željeno polje certifikacije. Ovo obično uključuje podnošenje odgovarajuće dokumentacije i plaćanje certifikacione takse.
Nakon što se zahtjev za certifikaciju podnese, certifikaciono tijelo će obaviti provjeru da li proizvod, proces ili sistem ispunjava zahtjeve standarda. Ovo može uključivati posjete lokaciji organizacije i pregled postojećih procesa i dokumentacije.
Ako certifikaciono tijelo utvrdi da kompanija ispunjava zahtjeve standarda, dodjeliće certifikat organizaciji. Organizaciji se dostavlja certifikat (lično ili poštom). Certifikat je međunardno priznata potvrda vaše posvećnosti kvalitetu. Certifikat proizvodi efekat međunarodne garancije, koji stvara povjerenje u proizvode i usluge koje vaša kompanija nudi. Certifikat važi tri godine od dana donošenja odluke o njegovom izdavanju. Po isteku tog roka provodi se recertifikacijski audit koji je po sadržaju sličan, ali po obimu kraći od certifikacijskog audita.
Nakon što se certifikat dodjeli, organizacija treba da održava ispunjavanje zahtjeva standarda kako bi se certifikat mogao održati. Ovo uključuje redovne revizije i provjere da bi se osiguralo da se proizvodi, procesi ili sistemi i dalje izvode u skladu sa zahtjevima standarda, što uključuje prvi i drugi redovni nadzorni audit koji se vrši godišnje.
U KOJIM ZEMLJAMA VAŽE CERTIFIKATI ?
Certifikate koje naša kompanija izdaje važe u cijelom svijetu. Da bi certifikati bili međunarodno važeći, certifikacijska kuća mora da posjeduje akreditaciju svog nacionalnog tijela, koje je potpisnik međunarodno akreditacionog foruma (IAF). Samo u tom slučaju je certifikat koji izdaje kompanija je međunarodno priznat i na sebi nosi pored oznake akreditacionog tijela i oznaku međunardnog foruma – IAF.
Ne postoji zakonski rok za izdavanje Certifikata, i po pravilu definišu ga same certifikacione kuće u svojim ugovorima. U praksi, vremenski rok od podnošenja zahtjeva i uspješno potvrđenog audita do izdavanja certifikata obično je do petnaest (15) radnih dana. Neophodno je naglasiti da je potrebno najmanje 10 dana prije kontrolne provjere podnjeti prijavu i uplatiti takse, kako bi certifikaciona kuća u predviđenom roku dodjelila certifikacioni evidencioni broj za nadzornu provjeru i obezbjedila auditora.
Certifikat u relevantnim standardima pruža dokumentovani dokaz o tome da kompanije koje učestvuju u postupcima javnih nabavki mogu da rade i ispunjavaju zahtjeve određenih standarda, a prema potrebama naručioca raspisa. Međunarodno priznati standardi (Certifikati) mogu biti predmet uslova u raspisu javne nabavke i kao takvi su međunarodno priznati i u Bosni i Hercegovini.
PREDUSLOVI ZA IZVOZ PROIZVODA U EU
Izvoz proizvoda u EU, uključuje razumjevanje obaveznih regulativa aktivnih na nivou Evropske Unije, istraživanja nas dovode do zaključka da su zahtjevani i standardi specifični prema privrednoj grani. Kao primjer uzeli smo najčešće tražene standarde iz oblasti poljoprivredne – prehrambene industrije: